Son 1 Gün Kala Domain Transferi Yapılır Mı?

  • Yazar: Editör
  • Yayınlanma Tarihi: 28 Kasım 2022
  • Okunma Süresi: 1 Dakika 58 Saniye
  • Kategori: İnternet
Son 1 Gün Kala Domain Transferi Yapılır Mı?

Hemen cevap verelim: Evet, alan adınızın yenileme tarihine son 1 gün kalmış olsa dahi alan adınızı farklı kayıt kuruluşlarına transfer edebilirsiniz.

Bazı kayıt kuruluşları mevcut domainleri yenileme aşamasında yüksek fiyatlar çıkartabiliyor. Örneğin mevcut domain firmanız yenileme işlemi için sizlerden 20$ gibi bir ücret talep ederken farklı bir kayıt kuruluşu 10-12$ aralığında yenileme fiyatı sunabiliyor. Bu gibi durumları değerlendirmek için alan adınızı transfer ederek farklı firmada yenilemeyi düşünebilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Alan adınızın transfer şartlarını sağlıyor olması gerekmektedir. Aksi halde transfer sürecini tekrar başlatmak için yeterli süreyi bulamayabilirsiniz.

Alan adını son bir gün kala transfer etmeden önce aşağıdaki şartları sağladığınıza emin olun.

  • Alan adının kayıtlı olduğu kuruluşa borcunuz olmamalı,
  • Alan adı statüsü aktif olmalı ve domain kilitli olmamalı
  • Alan adı transfer şifresini eski kayıt kuruluşundan temin etmiş olmanız ve yeni kayıt kuruluşuna bildirmeniz gerekmektedir.

Bu şartları sağladığınız taktirde alan adınızın süresi dolmuş dahi olsa farklı domain firmasına transfer edebilirsiniz.

Domain transfer ücreti

Alan adı transfer işlemlerinde yeni kayıt kuruluşunuz sadece domainin 1 yıllık kayıt ücretini transfer öncesi sizden tahsil etmektedir. Alan adınızın transferi gerçekleştiği anda süresi de otomatik olarak 1 yıl süreyle uzatılmaktadır. Domain uzantılarının 1 yıllık yenileme ücretleri değişkenlik göstermektedir. Şuanda Google Domains’te

.com alan adları: 195 TL
.net alan adları: 75 TL
.org alan adları: 75 TL
.co alan adları: 185 TL

fiyatlarla satın alınabilir ve transfer yenilemesi yapılabilmektedir.

Son gün yapılan domain transfer işlemi kaç gün sürer?

Domain transfer işlemleri herhangi bir aksaklık yaşanmaması durumunda genellikle 5-7 iş günü içerisinde tamamlanmakta ve sizlere bilgilendirme e-postası gönderilmektedir. Herhangi bir sorun yaşanması durumunda da tarafınıza yine e-posta bilgilendirmesi yapılmaktadır. Bu sebeple maillerinizi kontrol etmeyi unutmayınız.

En son kaç gün kala domain transferi yapabilirim?

Domain transferini yapabilmek için yukarıda belirttiğimiz şartları sağladığınız sürece son 1 gün kalmış dahi olsa domain transfer işlemi yapabilirsiniz. Fakat herhangi bir aksaklık yaşama ihtimaline karşın transfer işlemlerinizi 5-7 gün kala gerçekleştirmeniz tavsiye edilmektedir.

Hangi alan adı kayıt kuruluşunu tercih etmeliyim?

Alan adını kayıt edebilmek için birçok firmadan hizmet alabilirsiniz.

Biz .com, .net, .co ve .org uzantılı domain satın alma işlemlerimizi Google Domains üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Hem güvenilirlik, hem de TR pazarındaki uygun fiyatlandırmaları ile son dönemde ön plana çıkması dolayısıyla Google Domains alan adı hizmetleri için şuan daha cazip görünüyor.