Evde Doğal Yöntemlerle El ve Tırnak Bakımı

  • Yazar: Editör
  • Yayınlanma Tarihi: 29 Eylül 2022
  • Okunma Süresi: 3 Dakika 3 Saniye
  • Kategori: Sağlık
Evde Doğal Yöntemlerle El ve Tırnak Bakımı

Öncelikle ellerde dikkat edilmesi gereken en önemli konu hijyendir. Günlük yaşamımızda en fazla kirlenen ve bakterilere en fazla maruz kalan yerler ellerimizdir. Mikrop ve bakterilerin en çok barındırdığı yer olan el ve tırnak bakımı sağlığımız açısından da başta dikkat edilmesi gereken etkendir. Yaşamımızın her anında ellerimizi sık sık yıkamak hijyen sağlamak için birinci kuralımızdır. Temiz eller ve tırnaklar bakımlı görünümün en başında yer alır.

Hijyen sonrası el ve tırnaklarımıza nasıl kolay ve pratik bakım yaparız?

PRATİK VE KOLAY EL BAKIMI NASIL YAPILIR?

Ellerimize yeterli hijyen uygulamalarını yaptıktan sonra düzenli olarak ölü deri ve hücrelerden arınmak için haftada birkaç kez veya daha az aralıklarla el ve tırnak peelingi uygulayabilirsiniz.

Doğal Yöntemlerle El ve Tırnak Bakımı

Evde yapılabilecek en basit işlem yarım limon suyun içerisine bir çay kaşığı tuz ilave ederek oluşturacağınız karışımı çok uzun süreli olmayacak şekilde ellerinize uygulayabilirsiniz. Bu işlem sonrasında ellerinizi nemlendirmeli ve kuru bırakmamalısınız. Eğer elleriniz zaten aşırı kuru bir yapıya sahipse peeling uygulanması doğru olmayacaktır. Kuru cildinizi sadece hijyenik ve nemli tutmanız yeterlidir. Ayrıca nemlendirme aşamasında alkol, parfüm ve paraben içermeyen nemlendiriciler kullanmanız önemlidir. Ek olarak içerisinde cildi besleyici su baslı etkenler barındıran nemlendiriciler kullanmak da yeterlidir. El ve tırnaklarınızı nemlendirme işlemini ellerinizde kuruluk hissi fazla ise sık sık düzenli olarak yapabilirsiniz.

Ellerimizi temiz ve nemli tutmanın ardından tırnak bakımımıza geçelim.

Tırnak bakımı nasıl yapılmalıdır?

Ellerimizde olduğu gibi tırnaklarımızda da bakım çok önemlidir. Tırnaklarımız güçlü ve sağlıklı olabilmesi için düzenli bakıma ihtiyaç duyar.

Günümüzde tırnakların görselliği ve güzel görünmesi için kalıcı oje ya da protez tırnak gibi uygulamalara sıkça başvurulmaktadır. Bu gibi işlemler çoğunlukla tırnak yapısında zarar verebilmektedir. Uzun vadeli tırnak tabakasının kapalı kalması; tırnak yapısında bozulmalara ve tırnakta çeşitli sağlıksal problemlere yol açabilir. Bu nedenle protez tırnak ve kalıcı oje gibi işlemleri çok sık tekrarlamamanızı tavsiye ederiz.

Tırnak bakımınızı da evde kendiniz basit bir şekilde uygulamanız mümkündür.

Basit tırnak bakım işleminden kısaca bahsedelim:

  • Öncelik tırnak eti yani diğer adıyla kütikül temizliği:

Kütikül temizliği öncesinde tırnak etlerinizi yumuşatmak için bir kapta ılık su içerisine yarım limon sıkarak tırnaklarınızı içerisinde bir süre tutun ve yumuşamasını bekleyin. Kutikül temizliğinde tırnak etlerinizin yumuşak olması gerekmektedir. Bu sebeple bakım işlemini sıcak bir duş sonrasında da yapmayı tercih edebilirsiniz.

Yumuşatma işleminin daha hızlı olmasını iterseniz kütikül yumuşatıcı krem ve serumları da kullanabilirsiniz. Yumuşayan tırnak etlerinizi bir portakal çubuğu ya da başka bir materyal yardımıyla ittirin. Genel olarak tırnak eti kesiminden kaçınmalısınız. Derin kesilerde kanama ve yaralanma gibi kötü görünümler oluşabilir. Bunun yerine tırnak etini ittirmek daha doğrudur. Zamanla itilen tırnak etleri alışacak ve sağlıklı görünüme kavuşacaktır. Eğer tırnak etleri yani kütiküller fazlaysa çok nazik davranarak hafifçe kesilebilir.

  • Tırnak kısaltma ve törpüleme işlemi:

Tırnaklarınız eğer uzamış ise tercihen kısaltabilirsiniz. Tırnak kısaltma işleminde fazla derinden kesmemeye dikkat edilmelidir. Derin kesiler; tırnak enfeksiyonuna ve enfeksiyon sonrası sağlıksal problemlere yol açabilmektedir.

Tırnak kısaltma işleminden sonra törpülenmeli ve pürüzler giderilmelidir. Tırnak törpülemek tırnağın kırılmaması için de önemlidir. Pürüzlü bir tırnak eşyalara takılarak kırılmalara neden olabilir.

Basit işlemler sonrasında tırnağımızı cildiniz de olduğu gibi nemlendirmeli ardından eğer tırnak yapınız yeterince sağlıklı görünmüyorsa vitamin destekli kozmetik serum veya kremler kullanılabilirsiniz. Tırnaklarınız ince ve zaten kırılgan yapıda ise haftada birkaç kez veya daha az aralıklarla bir kapta ılık suya yarım limon sıkarak bekletmek tırnak için beslenmeye yardımcı olacaktır ve tırnak sararmasına da etkisi bulunur.

Evde el ve tırnak yapımı işte bu kadar kolay! Siz de tecrübelerinizi bizimle paylaşabilir, soru ve görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.