Protez Tırnak Nedir? Protez Tırnak Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

 • Yazar: Editör
 • Yayınlanma Tarihi: 29 Aralık 2022
 • Okunma Süresi: 2 Dakika 18 Saniye
 • Kategori: Sağlık
Protez Tırnak Nedir? Protez Tırnak Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

İlk olarak en önemli konu protez tırnak bir takma tırnak değildir. Belirli süre amaçlı tırnağa etkili ve dayanıklı şekil kazandırma işlemidir. Kişinin kendi tırnağı üzerine uygulanır. Protez tırnak işlemi tırnağa sağlamlık ve uzunluk kazandırmayı amaçlar. Doğru uygulandığı taktirde ana yani gerçek tırnağa zarar vermeyen bir işlemdir. Günümüzde tercih edilen bu uygulama görsel amaçlı olarak tercihen oldukça yaygın bir uygulamadır. Protez tırnak kişinin kendi görsel tercihlerini de yansıtır. Uzunluk kısalık ve dekoratif şekillendirme de uygulama yaptıracak kişi için birçok avantaj sağlar. Kullanma süresi kişinin tırnak uzama sürecine göre değişmektedir.

Protez tırnak ne amaçla kullanılmaktadır?

Protez tırnak asıl olarak tırnak yeme alışkanlığı olan kişiler için ortaya çıkan bir medikal işlem olarak sayılabilir. Tırnak yapısında bozulmalar veya kırılgan özelliğe sahip olanlar için de uygulanmaktadır. Tırnak yeme alışkanlığı olan ve tırnak yapısında bozukluklar olan kişiler için fazlasıyla kısalmış ve yıpranmış tırnaklara uzatma işlemi sağlayarak, sağlam yapısı ile bu rahatsızlığı engellemeyi de amaçlamaktadır. Uygulama kişinin kendi tercihlerini de göz önüne alarak yapıldığı için kullanımı rahat ve görsel açıdan uygundur. Zamanla bu uygulama gelişerek günümüzde görsellik açısından fazlasıyla tercih edilmektedir.

protez tırnak uygulaması

Protez tırnak uygulama yöntemleri

Dünya genelinde çokça yöntem kullanılsa da başlıca protez tırnak uygulama yöntemleri şunlardır;

 • Şablon jel sistem (tırnak yapısı aşırı kısa olmayan kişiler için)
 • Tips jel sistem (tırnak yapısı fazlasıyla kısa olan kişiler için)
 • Dipping (toz) sistem

Bu sistemlerin hepsinde yöntem ve sırasına göre UV ışığı ile kurutma işlemi uygulanır. Kişinin elinde cildine ve tırnağına herhangi bir zarar vermez.

Ayrıca bu yöntemleri uygulama öncesinde tırnak bakımı ve manikür uygulaması da yapılır ve bu aşamalarda da tırnaklara zarar verilmesi söz konusu olmaz.

Protez tırnak kimler için uygun değildir?

 • Kullanılacak maddelere alerjisi olan kişiler,
 • Elde ve tırnağında enfeksiyon durumu olan kişiler,
 • Elde ve tırnaklarda mantar rahatsızlığı olan kişiler,
 • Elde ve tırnak çevresinde bulaşıcı deri ve zührevi rahatsızlığı bulunan kişilerde kullanılması sakıncalıdır.

Medikal ihtiyaçlarınız için kullanmayı düşünüyorsanız uzman yönlendirmesi almanızı tavsiye etmekteyiz.

Protez tırnak uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler

Uygulama işlemine başlamadan önce el ve tırnaklar temiz olmalı ve dezenfekte edilmelidir. Uygulama yapacak kişinin de hijyene dikkat etmesi eldiven kullanması (gerekli ise), kendi ellerinde de dezenfekte solüsyon kullanarak uygulamaya hazır bulunmalıdır. Kullanılan cihazların ve materyallerin temiz ve dezenfekte edilmiş olmasına dikkat edilmelidir. İşlem esnasında tırnak çevresinde herhangi bir kanama gerçeklemesi durumunda uygulama kısa süreliğine durdurulmalı ve kanamanın kesilmesi sağlandıktan sonra uygulamalar tamamlanmalıdır.

Protez tırnak fiyatları

Protez tırnak işlemlerinde fiyat ortalaması değişkenlik göstermektedir. Yapılan protez tırnak uygulamalarının detaylarına ve çeşitlerine göre fiyat artışı veya uygun fiyat söz konusu olabilmektedir. Bu konuda net bir bilgi vermek mümkün değildir. Protez tırnak fiyatları hakkında bilgi almak için yakınınızda bulunan protez tırnak uygulama hizmeti sunan kurumlardan detaylı bilgi alabilirsiniz.